تبلیغات
قاصدک نیوز - چرا زود خسته می شوی؟
 
قاصدک نیوز
چهارشنبه 29 مرداد 1393 :: نویسنده : mozhdeh dadras
کم خونی انواع مختلفی دارد. کم خونی وضعیتی است که در آن مقدار گلبول های قرمز خون، برای تامین اکسیژن بدن با کمبود مواجه می شود. دریافتن انواع مختلف این نوع بیماری می تواند به تشخیص علائم و پیشگیری از آن کمک کند. 

کم خونی ناشی از کمبود آهن
 
کمبود آهن وضعیتی است که د ر آن میزان آهن موجود د ر جریان خون، بسیار کم می شود. این نوع کم خونی بیشتر بین نوجوانان و زنان قبل از دوره یائسگی متداول است. از دست رفتن خون به خاطر عادت های ماهانه طولانی، خونریزی های داخلی از معده و روده و یا اهدای خون به مقدار زیاد می تواند با این بیماری در ارتباط باشد. از دلایل دیگر این بیماری می توان به عادت های بدغذایی و یا بیماری های روده ای شدید اشاره کرد.

علائم و نشانه ها:

۱) رنگ پریدگی.
۲) سردرد.
۳) تحریک پذیری.

علائم و نشانه های نوع شدیدتر این کم خونی

۱) تنگی نفس.
۲) تشدید ضربان قلب.
۳) شکننده شدن موها و ناخن ها.

درمان این نوع کم خونی معمولاً از طریق مصرف مکمل های غذایی آهن و داروهای رژیمی صورت می گیرد.

کم خونی ناشی از کمبود اسید فولیک
 
این نوع کم خونی به خاطر کمبود اسید فولیک، یکی از انواع ویتامین های B، در جریان خون بدن ایجاد می شود. این مشکل معمولاً به خاطر مصرف ناکافی اسید فولیک، که بیشتر در سبزیجات یافت می شود، اتفاق می افتد. مصرف بی رویه مشروبات الکلی نیز می تواند در این نوع کم خونی دخیل باشد. طی دوران بارداری یا کودکی که اسید فولیک بیشتری توسط بد ن مصرف می شود، ممکن است این بیماری بروز کند. هم چنین ممکن است به عنوان یکی از عوارض جانبی سایر مشکلات و اختلالات خونی ایجاد شود.

علائم و نشانه ها:

۱) ضعف.
۲) خستگی.
۳) زوال حافظه.
۴) تحریک پذیری.

می توان با مصرف موادغذایی که حاوی اسید فولیک است مثل جگر گاو، مارچوبه و لوبیای قرمز از این بیماری جلوگیری کرد.

 

کم خونی بدخیم

این نوع کم خونی معمولاً در افراد بین ۵۰ تا ۶۰ ساله اتفاق می افتد و به خاطر کمبود ویتامین۱۲ B ایجاد می شود. این بیماری ممکن است ارثی باشد اما برخی از انواع این بیماری می تواند به خاطر بیماری ها و مشکلات خود ایمن بدن باشد. افرادی که دچار بیماری های خود ایمن هستند، بیشتر در معرض ابتلا به کم خونی مهلک و بد خیم قرار د ارند.

علائم و نشانه ها:

۱) خستگی.
۲) تنگی نفس.
۳) تپش قلب.
۴) بی حسی و کرختی شدید.

کم خونی ناساختنی

کم خونی آپلاستیک به خاطر کمبود یا فقدان گلوبول های قرمز خون در بدن ایجاد می شود. این مشکل هم چنین ممکن است به خاطر جراحت هایی که در آن بافت های سازنده خون در مغز استخوان از بین می رود به وجود آید. به این دلیل، بیمار قادر به مقابله با بیماری ها نیست و خونریزی زیادی خواهد داشت.

علائم و نشانه ها:

۱) بیحالی و سنگینی.
۲) رنگ پرید گی.
۳) لکه های خونریزی زیرپوستی.
۴) خونریزی.
۵) تشدید ضربان قلب.
۶) عفونت.
۷) نارسایی قلبی وابسته به تراکم.
 
بروز این نوع کم خونی دلیل قطعی ندارد اما گفته می شود به خاطر برخی سموم و یا ویروس هپاتیت ایجاد می شود.

کم خونی یاخته داسی
 
این نوع کم خونی، طبیعتی ارثی دارد و در نتیجه یک نوع غیرعادی از گلوبول های قرمز خون ایجاد می شود. کم خونی یاخته داسی بیماری خطرناک و کشنده است و هیچ راه پیشگیری برای آن وجود ندارد.

علائم و نشانه ها:

۱) حملات درد در دست ها، پاها و شکم.
۲) زرد شدن سفیدی چشم.
۳) تب.
۴) خستگی مزمن.
۵) تشدید ضربان قلب.
۶) رنگ پریدگی.

مشکلات این بیماری شامل ایجاد زخم هایی در پاها، شوک، خونریزی بینی، و مشکلات و اختلالات استخوانی می باشد.

زیاد شد ن گویچه های سرخ
 
این بیماری بیشتر در مردان میانسال اتفاق می افتد و در آن گلوبول های قرمز و سفید خون و پلاکت های خونی افزایش می یابند. د ر این بیماری تولید این گلوبول ها سرعت چشمگیری پیدا می کند و سلول های مغزاستخوان زودتر از حالت عادی بالغ می شوند. علت این بیماری هنوز ناشناخته است.

علائم و نشانه ها:

۱) ارغوانی شد ن رنگ پوست.
۲) قرمز شدن چشم ها.
۳) سردرد.
۴) گیجی.
۵) بزرگ شدن طحال.
 
گر چه ممکن است علائم و نشانه های کم خونی کمی دشوار باشد اما خوشبختانه می توان گفت که بیشتر انواع آن را می توان از طریق دارو و ایجاد تغییر در رژیم غذایی به طور موثری کنترل کرد.

واریس
 
سیاهرگ، یک رگ خونی است که خون را د ر تمام نقاط بد ن حمل می کند. به طور طبیعی، این سیاهرگ ها کار خود را مانند یک دستگاه پمپ سالم و خوب روغن کاری شده انجام می دهند، اما گاهی اوقات این رگ ها شکسته شده و جریان خون غیرعاد ی خواهد شد. بیشتر ما کسانی را می شناسیم که در قسمت های پایین و قوزک پا، دچار گشاد شدن و پیچیده شدن رگ های خونی هستند که واریس نام دارد. واریس می تواند در هر قسمت بدن ایجاد شود اما در قسمت های پایینی بدن متداول تر است. این سیاهرگ ها ممکن است به خاطر عوامل ژنتیکی به این صورت درآیند، اما این تنها دلیل آن نیست. از عوامل مهم دیگر در بروز واریس می توان به بارداری و یا ایستادن های طولانی مدت اشاره کرد. چاقی نیز می تواند در این زمینه نقش داشته باشد. فشار ناشی از وزن اضافه نیز می تواند منجر به ایجاد واریس و شکسته شدن رگ های خونی شود. علائم و نشانه های واریس نه تنها رگ های بد منظر طناب شکل است، بلکه دردها و گرفتگی های مداوم، ورم و خستگی پس از مدتی سرپا ایستادن نیز جز علائم این بیماری است. رنگ پوست نیز ممکن است تغییر کرده و قهوه ای مانند شود که«رکود رنگد انه های پوستی» نام دارد. این مشکل نیز از شکسته شدن رگ های خونی و تراوش خون به منطقه آسیب دیده ایجاد می شود و در افرادی که به مدت طولانی به این مشکل مبتلا بوده اند، اتفاق می افتد. معمولاً تشخیص این بیماری از طریق مشاهده قابل انجام است، اما گاهی اوقات از طریق پروسه ای که«فلبوگرافی»(پرتونگاری از سیاهرگ ها) نیز برای تشخیص استفاده می شود. این عملیات کاملاً بدون درد بوده و در آن محلولی خاص را وارد جریان خون می کنند. آن گاه تصویر رگ ها را برای تشخیص اختلالات و ناهنجاری های موجود در جریان خون و فشار رگ ها، برمی دارند. شیوه دیگر تشخیص، استفاده از اشعه فرابنفش برای آزمایش جریان خون در شریان های اصلی خون در دست ها و پاها است. این شیوه«اولتراسونوگرافی دوپلر» نام دارد. درمان واریس می تواند به سادگی استفاده از جوراب های کشی متراکم، کنترل وزن، انجام ورزش در سطح متوسط، اجتناب از ایستادن های طولانی مدت و بالا نگه داشتن پاها در صورت امکان باشد. روش درمانی دیگر«اسکلرو درمانی فشرده» نام دارد. در این عملیات، نقاطی از رگ ها که جریان خون در آن ها غیرعادی است، تشخیص داده شده و با تزریق مداوم ماده ای به نام اسکلروسانت، رفع می شود. در موارد حاد، استفاده از عملیات جراحی که لیگاسیون یا بستن رگ نام دارد، ضروری خواهد بود. در این عمل جراحی، یک یا دو شکاف بر روی رگ های واریسی ایجاد کرده و بعد رگ بسته می شود. اگر چندین قسمت رگ گسسته شده و خود رگ به شدت آسیب دیده باشد، رگ(یا بخش آسیب دیده آن) معمولاً برداشته می شود. شکافی در زیر رگ واریسی ایجاد می کنند، ابزاری انعطاف پذیر روی رگ تا شکاف اولیه کشیده می کشند و بعد رگ را گرفته و برمی دارند. اگر شما نیز به واریس مبتلا هستید، حتماً باید به دنبال درمان های پزشکی باشید. پرشک شما، راه ها و روش های مختلف درمانی را به شما معرفی و برای مراقبت از وضعیت تان به شما کمک می کند.

خطرات«ترومبوز» رگ ها

ترومبوز به وضعیتی گفته می شود که در رگ های خونی، به ویژه در ناحیه پا، لخته ایجاد می شود. این مسأله می تواند در سایر قسمت های بدن نیز اتفاق بیافتد. لخته های خون درون رگ ها معمولاً در ناحیه ران پا، وخیم تر از لخته های ایجاد شده در قسمت های پایینی پا هستند. این مشکل با درد همراه است و اگر به ریه ها برسد مشکلات مختلفی را به دنبال خواهد داشت. اگر لخته موجود در یک رگ خونی قطع شده، در جریان خون، شروع به حرکت کند، ممکن است به ریه برسد. این مشکل انسداد خون ریوی نام دارد که مشکلی بسیار جدی و خطرناک است و ممکن است منجر به مرگ شود. این مشکل در افراد چاق و افراد بالای ۲۰ سال شایع تر است. دلایل این بیماری عبارتند از: سفرهای طولانی هوایی و سفرهای طولانی مدت با اتومبیل، قطار و ... یا نشستن های طولانی مدت.

علائم این مشکل
 
ورم کردن پاها، درد و ناراحتی در پا: این درد معمولاً در یکی از پاها احساس می شود و در مواقع ایستادن یا راه رفتن رخ می دهد، احساس گرمای بیش از حد در قسمتی از پا که ورم کرده یا درد می کند، قرمز شدن رنگ پا از علائم دیگر این بیماری است. اهداف اصلی در درمان این مشکل عبارتند از: جلوگیری از بزرگ شدن لخته ها، جلوگیری از قطع شدن لخته ها و رسیدن به ریه ها، کاهش احتمال ایجاد لخته های خونی دیگر. تمرین دادن پاها هر یک ساعت یک بار می تواند از بروز این مشکل جلوگیری کند. در موقع رانندگی حتماً هر از چندگاهی به خود استراحت دهید و از ماشین پیاده شوید و کمی راه بروید و یا در قطار و هواپیما از جای خود برخاسته و کمی قدم بزنید. راه های پیشگیرنده دیگر عبارتند از:
- از مصرف قرص های خواب آور خودداری کنید. این قرص ها فرد را دچار سکون و بی حرکتی می کند و احتمال لخته شدن خون را در شریان ها افزایش می د هد.
- لباس های گشاد و راحت تن کنید.
- از چهار زانو نشستن به مدتی طولانی خود داری کنید.
- آب بدنتان را با مصرف کافی مایعات تامین کنید.
- از جوراب های مخصوص ضد واریس استفاده کنید.
این جوراب ها فشار خفیفی در پا ایجاد می کند که البته عوارض جانبی خاصی هم دارند: اگر یکسره در طول روز پوشیده شوند، در فرد ایجاد ناراحتی می کند، پوشیدن آن ها مخصوصاً برای افراد سالخورده یا چاق کمی دشوار است. برخی از پزشکان مصرف آسپیرین را به خاطر تاثیر رقیق کنند گی خون، آن توصیه می کنند. البته مصرف این قرص برای کودکان مناسب نیست و ممکن است عوارض جانبی داشته باشد. از این رو مصرف آن حتماً باید با توصیه پزشک باشد.  

نوع مطلب : علمی، 
برچسب ها :
لینک های مرتبط :
چهارشنبه 15 شهریور 1396 04:11 ق.ظ
Yesterday, while I was at work, my cousin stole my iPad and tested to see if it can survive a forty foot drop, just so she can be a youtube sensation. My
apple ipad is now destroyed and she has 83 views.
I know this is completely off topic but I had to share it with someone!
جمعه 13 مرداد 1396 06:18 ق.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for چرا
پنجشنبه 29 تیر 1396 08:00 ق.ظ
Great blog here! Also your site loads up very
fast! What web host are you using? Can I get
your affiliate link to your host? I wish my website loaded up as fast as yours lol
پنجشنبه 29 تیر 1396 12:37 ق.ظ
each time i used to read smaller content which also clear their motive, and that is
also happening with this article which I am reading here.
چهارشنبه 28 تیر 1396 12:46 ب.ظ
Highly energetic article, I liked that bit. Will there be a part 2?
چهارشنبه 28 تیر 1396 11:54 ق.ظ
My spouse and I stumbled over here different web address and thought I
might check things out. I like what I see so now i am following you.
Look forward to checking out your web page for a second time.
چهارشنبه 28 تیر 1396 11:02 ق.ظ
Hello, yeah this article is genuinely good and
I have learned lot of things from it concerning blogging.

thanks.
دوشنبه 26 تیر 1396 05:10 ب.ظ
Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished to say that I've really
enjoyed surfing around your blog posts. In any case I will be
subscribing to your feed and I hope you write again soon!
جمعه 23 تیر 1396 07:40 ب.ظ
Can I simply say what a comfort to uncover someone who really knows what they're discussing on the web.
You definitely understand how to bring a problem to light and make it important.
More and more people should look at this and understand this side of the story.
It's surprising you are not more popular since you surely have the gift.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر


آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
height=600" type="text/javascript" language="javascript">
چاپ این صفحه